1RR.CZ 1. realitní revue

Sreality.cz: 4500 chat a chalup na prodej v nabídce

O trendech na trhu s nemovitostmi během letních měsíců jsme mluvili s Michalem Zadákem ze serveru Sreality.cz.

 

Jak to v létě vypadá s poptávkou po nemovitostech a tedy i s návštěvností na Sreality.cz?

Struktura poptávek po konkrétních nemovitostech na službě Serality.cz je v průběhu roku více či méně konstantní. Lehké výkyvy pozorujeme pouze u celkové návštěvnosti serveru, protože obvykle v listopadu a prosinci mírně klesá, zatímco v létě naopak roste. Celkově však můžeme říct, že díky oživení trhu je návštěvnost i tím pádem i poptávka oproti loňskému roku o jednotky procent vyšší. Vždy však záleží na počasí. Pokud 14 dní v létě prší, sednou lidé k počítačům a hledají si bydlení. A naopak. Obecně se průměrná denní návštěvnost pohybuje kolem 90 tisíc reálných uživatelů.

 

Evidujete v létě například zvýšenou poptávku po chatách a chalupách?

Ano. Zajímavější data máme k dispozici u rekreačních objektů v České republice, tedy k chatám a chalupám. Nabídka Sreality.cz aktuálně obsahuje více jak 1 900 inzerátů chalup. Inzerce je po celý rok konstantní a nedá se říct, že by se například s létem zvedala. Protože tento typ nemovitostí patří do kategorie Domy, víme, že zobrazení detailu inzerátu chalup k prodeji z podílu celé kategorie domů tvoří téměř 8 %.

 

Kolik chat a chalup momentálně nabízíte?

Sreality.cz nabízejí dohromady necelých 5 400 chat a chalup k prodeji. Oba typy nemovitostí patří, jak jsem uvedl, do kategorie Domy, která aktuálně obsahuje přes 29 500 prodejních inzerátů. K otázce na strukturu se tedy dá říct, že chaty a chalupy k prodeji tvoří momentálně necelou pětinu ze všech typů domů k prodeji.

Podíváme-li se na vývoj zájmu o chaty a chalupy dohromady, tak počty zobrazení detailů inzerátů vypadají od začátku roku 2015 konstantně. Přičemž menší zájem o rekreační objekty v ČR evidujeme v listopadu a prosinci, zatímco mírný nárůst přišel se začátkem dubna.

Další informace, například také k cenám nemovitostí, najdete na našem blogu v tiskové zprávě nebo na stránce Realita českých realit.

 

Dá se z vašich statistik vyčíst, kde je chatařský ráj?

Největší nabídka chat je ve Středočeském kraji. Předpokládáme, že si je nejvíce kupují právě lidé z Prahy, pro které tam bude snadnější a rychlejší dojíždění. Druhé místo v nabídce zaujal překvapivě Moravskoslezský kraj, který je následován tradičním výletním a rekreačním regionem – Jihočeským krajem. Nejmenší inzerce chat, kolem 100 inzerátů, je v krajích Libereckém, Královehradeckém a Karlovarském.

To, jaký mají lidé zájem o chaty a chalupy v regionech, nám nejlépe ilustrují počty zobrazení detailů inzerátů. Čísla z posledních dní ukazují na to, že největší zájem mají lidé o chaty a chalupy ve Středočeském kraji, dále pak v Jihočeském a Jihomoravském. Nejméně táhne Karlovarský kraj. Tyto informace zjistíte také ve veřejných statistikách v Seznam.cz Reporterovi pod tímto odkazem.

 

Jak dlouho chaty v inzerci vydrží?

Chata se nejrychleji prodá na území Prahy. A to možná proto, že jich je aktuálně v nabídce jen pár desítek. Medián dnů, které ukazují na to, jak dlouho je obvykle chata v inzerci na Sreality.cz, ukazuje v případě Prahy na pouhých 56 dní. Druhým krajem, kde se chaty prodávají rychle, je Jihomoravský kraj, následovaný Pardubickým krajem. Naopak pomalu se prodávají chaty v Jihočeském kraji. Medián ukazuje na 163 dnů. Důvod může být ten, že lidé v tomto kraji preferují spíše nákup chalupy. O něco rychlejší je Karlovarský kraj a Plzeňský.

Chalupy jsou na tom, co se pomalého prodeje týče, podobně. V Jihočeském kraji se obvykle prodávají 123 dnů, což může být způsobeno velmi širokou nabídkou chalup v tomto kraji. K pomalejším regionům pak ještě patří Olomoucký a Liberecký. Nejrychleji se chalupa prodá v kraji Karlovarském. A to za 36 dní.  Medián u druhého a třetího nejrychlejšího kraje pak ukazuje na 44 ve Zlínském a 62 v Moravskoslezském.

 

I když vlastnictví rekreačního objektu v zahraničí není masovou záležitostí, s inzeráty na nemovitosti v cizině se setkáváme pravidelně…

Přestože se na zahraničí vyloženě nespecializujeme, najdete na Sreality.cz i nabídku zahraničních nemovitostí. Aktuálně máme v této kategorii téměř 900 nemovitostí k prodeji či pronájmu, přičemž za kvartál je jich pravidelně 800 až 1 300. Převažují apartmány a častější jsou také pronájmy než prodeje. Největší nabídka je v Chorvatsku, pak na Slovensku a v Rakousku. Můžeme potvrdit, že poptávka po nabídce zahraničních nemovitostí s letními měsíci roste a naopak s blížící se zimou klesá.“