1RR.CZ 1. realitní revue

Bunkry na prodej a pronájem jako realitní kuriozita

Jsou dědictvím z minulých dob – různé protiatomové a protiletadlové úkryty jsou i komoditou na realitním trhu.

V médiích se čas od času objevují zprávy o prodeji či pronájmech bunkrů, téměř pokaždé přitom jde o pozůstatky studené války, i když samozřejmě existují nemovitosti tohoto druhu staršího data výstavby.

Způsob využití se pro podzemní objekty nehledá snadno, často se z nich stávají muzea a jen výjimečně noví majitelé preferují původní účel – tak jako například u bývalého vojenského bunkru nedaleko Českého Brodu, ve kterém má být luxusní úkryt před válkou pro bohaté. Reklamou na takový způsob ubytování může být například skutečnost, že ruští armádní analytici mluví o globálním vojenském konfliktu, který by mohl nastat mezi roky 2020 – 2025. Existují celá sdružení, která se připravují na válku či jiné pohromy již dlouhé roky, ze kterých se mohou rekrutovat právě noví uživatelé bunkrů.

Volné bunkry na realitním trhu nejsou jen typicky českou specialitou, aktuálně přitom o jednom informovala německá média. Na pronájem je protiatomový bunkr 30 km od Berlína, který sloužil někdejší východoněmecké STASI, tedy obdobě StB. O pohnuté historii objektu svědčí mimo jiné skutečnost, že zde procházeli výcvikem teroristé z Frakce rudé armády. Její zakladatel byl, jak známo, právě spolupracovníkem STASI.

Nové využití se přitom pro objekt nehledá snadno – jde o realitní ležák, který je na trhu již téměř rok a své využití hledá jen marně, přestože součástí pronájmu je i nadzemní budova s možností využití například jako sklad.