1RR.CZ 1. realitní revue

Praha 12 s mapou developerských projektů

25.1.2021

Již několik let trvající zvýšený zájem developerů o Prahu 12 roste i s blížící se stavbou nové trasy metra, která do této části na jihu hlavního města povede. Historie evidence projektů, které zde chtějí developeři realizovat, sahá až do roku 2003. Nyní se ji městská část Praha 12 rozhodla aktualizovat a zveřejnit v přehledné a ucelené mapě.

Mezi osmi desítkami nejčastěji bytových domů, ale i administrativních budov, se nachází projekty v pěti fázích realizace. Každá z nich je přitom jinak barevně označena. Červené jsou záměry, fialové se projednávají, tmavě modré jsou ve výstavbě, světle modré již realizované a nechybí ani žluté, neaktuální projekty, od jejichž realizace investoři upustili.

Vznikající developerské projekty vedení Prahy 12 bedlivě hlídá. V roce 2019 zastupitelstvo Prahy 12 stanovilo Zásady pro spolupráci s investory, které mají zajistit rovnováhu mezi zájmy developerů na jedné straně a městské části a jejích obyvatel na straně druhé a podle kterých rada po developerech požaduje příspěvek na rozvoj infrastruktury.

Je jasné, že rozvoj městské části zastavit nemůžeme. To ani nechceme. Vždy je ale třeba posoudit, do jaké míry bude nový projekt odpovídat stávající kapacitě veřejných služeb a infrastruktury, a kdy už přestává být pro městskou část prospěšný,“ říká starosta městské části Praha 12 Jan Adamec. „V případě novějších projektů tak v mapě vedle základních informací o nich, včetně například identifikace developera, lze najít i přehled toho, jak se k němu vyjadřovala rada či zastupitelstvo,“ dodává.

V minulosti se nám například podařilo zastavit záměr předimenzovaného projektu Dvě věže, který nejen že by zhoršil podmínky v okolních bytových objektech, ale zároveň znamenal neúnosnou zátěž pro dopravní a parkovací infrastrukturu,“ doplňuje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Mapa developerských projektů na území Prahy 12 se nachází na webových stránkách městské části v sekci Město a Úřad: Výstavba – stavební projekty. Založena je na stejné technologii jako v prosinci zveřejněná mapa Umělecká díla ve veřejném prostoru.


 


 

zpět