1RR.CZ 1. realitní revue

Nemovitosti ve Španělsku – trh stabilní i díky poptávce ze zahraničí – kvůli Brexitu vedou Britové

Zahraniční kupci mají pozitivní vliv na španělský realitní trh. Vyplývá to ze studie College of Property Registrars, kterou cituje server proopertywire.com. Dokonce více než každá desátá nemovitost (13 %) prodaná v zemi pod Pyrenejemi v průběhu minulého roku má jako nového majitele cizince, to odpovídá počtu 46 tis. realit. Podobné údaje vykazovala také předloňská čísla (13,5 %). I díky tomu je španělský trh s bydlením velice stabilní – poptávka ze zahraničí přitom stabilně roste – loni vzrostla o 11 %, a v posledním čtvrtletí dokonce o 12 %. Naopak domácí – španělské poptávky za stejné období vzrostly jen o 7 %.

Nejvíce cizinců, kteří tradičně nakupují nemovitosti pod Pyrenejemi, pochází z Velké Británie (loni mají na svědomí celkem 9956 obchodů), následují pak Francouzi (4116 nákupů), Němci si ve Španělsku loni koupili celkem 4116 nemovitostí. Mezi cizinci, kteří ve Španělsku nakupují se přitom řadí i Češi a španělské reality jsou i v nabídce některých českých RK.

Zahraniční poptávka je ve Španělsku stabilní i díky relativně příznivým cenám realit – hodnoty se stále pohybují na 50 % předkrizového maxima. Zahraniční poptávku ale citelně ovlivňují některé další faktory včetně směnných kurzů – to platilo zejména na poptávku z Ruska – nízký kurz rublu měl na svědomí pokles poptávky z Ruska v průběhu celého minulého roku (v meziročním srovnání o 43 %). Naopak v případě Britů poptávka loni narostla (v meziročním srovnání o 81 %), analytici přitom očekávají, že v případě odchodu Velké Británie z EU (Brexit), by dramaticky klesl kurz britské libry i poptávka Britů po nemovitostech v zahraničí. Obavy z Brexitu přitom mohou být za současnou stabilní poptávkou – britští občané kvůli obavám z možného poklesu hodnoty své měny jednoduše s nákupy neotálejí.