1RR.CZ 1. realitní revue

Jak vybrat mobil

19.1.2021

Plánujete si, nebo někomu koupit smartphone, ale nevíte si rady s výběrem? V této rubrice vám dáme typy na ty nejvýhodnější kousky.

Základ při výběru telefonu je v jaké cenové kategorii budete vybírat a komu telefon kupujete. Dítěti ve druhé třídě bude samozřejmě stačit mobil za 3000 korun, ale nemůžete očekávat, že po roce bude fungovat hladce bez sekání. Pokud telefon budete kupovat průměrně náročnému uživateli, tak bych ale pod 5000 Kč nešel.

Každý má samozřejmě jiné preference a nedá se říct že je nějaký konkrétní telefon nejlepší pro všechny. Já jsem se ale rozhodl udělat seznam těch nejvýhodnějších, u kterých za své peníze dostanete to nejlepší

Jaký operační systém ?

Ze všeho nejdříve musíte začít důležitým rozhodnutím- výběrem operačního systému. U dnešních smartphonů si můžete jen ze dvou: Android, nebo iOS. Hlavním rozdílem je, že Android je volně přístupný pro všechny výrobce po celém světě a iOS běží jen na iPhonech. Nedá se říci že by jeden z těchto OS byl lepší, vždy záleží na preferenci. Iphony mají největší smysl když nějaké zařízení od Apple vlastníte, jelikož se o produktech této kalifornské firmy říká, že spolu skvěle komunikují a vytváří takový „ekosystém“. Tím nechci říct, že když chcete iPhone tak musíte mít nutně i jiné produkty od Applu, ale největší síla elektroniky s jablíčkem je právě v té provázanosti a jednoduchosti. Na druhou stranu u Androidu máte mnohem větší výběr a systém je „otevřenější“, takže můžete instalovat aplikace z neoficiálních zdrojů, to samé i s hudbou, což ale může zvýšit riziko napadení mobilu virem. Poslední věc na kterou u srovnání těchto systémů nemůžu zapomenout je softwarová podpora. Na iPhony vycházejí aktualizace systému klidně i 5 let, čehož zatím žádný výrobce Android telefonů nedosáhl, ale nedávno oznámil Samsung, že u vybraných modelů vyjdou 3 velké aktualizace na nový Android, což by mohlo znamenat podporu dlouhou 3 roky. 

zpět