1RR.CZ 1. realitní revue

Investice do nemovitostí: žebříček evropských měst s nejlepšími vyhlídkami - Praha devatenáctá

Britský Daily Telegraph začátkem letošního roku přinesl žebříček evropských měst s nejlepším investičním potenciálem v oblasti realit. Česká metropole se přitom objevila na devatenácté pozici, na prvních příčkách se umístily německý Berlín a Hamburk a vítěznou trojici uzavírá irský Dublin. Například Londýn se poprvé od roku 2012 nedostal do první desítky a umístil se na patnácté pozici. Vyplývá ze studie, kterou každoročně připravuje PwC a nezisková organizace Urban Land Institute, která se zabývá průzkumy v oblasti nemovitostí. Zveřejnění studie předcházelo velice obsáhlé šetření, kt. mj. zahrnovalo oslovení zhruba 500 developerů, významných investorů i správců nemovitého majetku po celé Evropě. Respondenti měli za úkol ohodnotit jednotlivá města a vyjadřovali se také o jejich perspektivě v budoucnosti. Součástí průzkumu je oblast residenčních i komerčních realit. Svou váhu v žebříčku má také otázka politické stability – a právě proto se například Londýn, který je jinak v rámci Evropy největším realitním trhem – umístil až na 15. příčce za Istanbulem či Budapeští. Praha se umístila na devatenácté příčce a předstihla tak dvacátý Frankfurt, jednadvacátý Brusel či dvaadvacátou Paříž. Velice dobré umístění Istanbulu na 14. příčce je zapříčiněno zejména silnou mladou populací, která je pro potenciální investory perspektivní a zajímavá.

Dobrou bilanci britského Birminghamu pak odborníci vysvětlují tím, že se toto město stává jakousi levnější alternativou vůči drahému Londýnu – některé velké společnosti sem dokonce část aktivit z Londýna přemísťují (HSBC a HS2). Birmingham je přitom populární i na straně zaměstnanců díky levnějšímu bydlení.

Naprosté prvenství německému Berlínu pak zajišťuje např. levný život i řada dynamických a kreativních společností nejen z oblasti IT.

 

Nejlepší evropská města pro investice v oblasti realit

1. Berlín
2. Hamburg
3. Dublin
4. Madrid
5. Kodaň
6. Birmingham
7. Lisabon
8. Miláno
9. Amsterdam
10. Mnichov
11. Stockholm
12. Barcelona
13. Budapešť
14. Istanbul
15. Londýn
16. Helsinki
17. Varšava
18. Edinburgh
19. Praha
20. Frankfurt
21. Brusel
22. Paříž
23. Vídeň
24. Curych
25. Řím
26. Lyon
27. Athény
28. Moskva